Alaçatı Evi

Alaçatı evi, minimalist, modern bir yaşam tarzı ile İzmir’in geleneksel ve bölgesel karakterinin birleşimini yansıtıyor.

Evin içi, ılıman iklimi ve doğal ışığı bolca kullanacak şekilde düzenlendi. Oturma odasının yanında açık mutfak bulunuyor. Mutfağın yanında bulunan yemek odası, mükemmel manzaranın görülebileceği cam bölmelere sahip.. Ana banyoda çok sayıda duş başlığına sahip olan bir bölme duvarı mevcut. Dışında ise çakıl taşlarının üzerinde oturmuş taş duvarlarla çevrili açık bir küvet bulunuyor.

Galeri boşuğunda yüksekliği 6 metreyi bulan ve tüm duvarı kapsayan büyük bir kütüphane ev sahiplerinin tüm arşivini kapsayacak şekilde tasarlandı.

Evi çevreleyen bitki örtüsü yaz aylarında, özellikle daha fazla gölge oluşturarak sıcaklığı düşürmek için kullanıldı.

Cephedeki yüksek camlar sayesinde dıştan içeriye doğru her zaman güzel manzaralar sunacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde, yıl boyunca mevsim geçişlerinin, ağaçların ve bitkilerin çok renkli değişimlerinin sürekli olarak zevkine varılır; yağmur, güneş, bulutlar ve rüzgar gibi doğal unsurların sürekli olarak vurgulanan varoluşları, evin çevresinde günlük bir şölen sunar.

alacati_villa
alacati_villa
press to zoom